Özgeçmiş

             İzzet-Rıza Yalın, 16 Ocak 1938'de, şimdi sınırlarımız dışında kalan Lefkoşa'ya bağlı Peristerona (Akaça) köyünde doğdu. Gazeteciliğe, Kıbrıs Türk Lisesinde öğrenci iken "Hürsöz" gazetesinde (1954-1958) yazı işleri sorumlusu olarak başladı ve "Bozkurt" (1958-1972) gazetesinde devam etti. Hemen hemen tüm Kıbrıs Türk gazetelerine muhabirlik yaptı. 1955 yılında Kıbrıs Radyo Yayın Korporasyonunda radyo yayıncılığına başladı.

            Rum saldırılarının başladığı 21 Aralık 1963'te Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)'nin emrinde “Mücahitler İaşe Masası Sorumluluğuna” getirildi. Kıbrıs'ın o müthiş milli mücadele günlerinde Bayrak Radyosu’nun kuruluşuna, yayıncılığının gelişmesine ve zenginleşmesine büyük katkıda bulundu.

            1968 yılında Bayrak Radyosu’nun “Röportaj ve Dış Yayınlar Sorumluluğuna,” 1973’te “Dış Yayınlar Şefliğine” ve 1983’de “Spor-Aktüalite Şube Sorumluluğuna” atandı. “Unutulmayan Günler”, “Olaylar Geçidi”, “Geçtiğimiz Günler”, “İzlediğimiz Olaylar”, “Sorun Soralım” ve “Spor Dünyası” gibi birçok programın yapım ve sunuculuğunu yaptı. Stüdyo dışına da çıkıp, tören ve spor canlı yayınları ile geniş kitlelere ulaştı. Bayrak Televizyonu'nun kurulması ile ekranda ilk canlı yayın ve mülakatları gerçekleştiren kişi oldu.

            Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) çalışanları sendikası Bay-Sen’in kuruluşunda yer aldı ve isim babalığını yaptı. Son yirmi yılı aşkın dönemdeki hükümetler tarafından hala çıkarılmayan BRTK yasasının hazırlanmasında öncülük yaptı ve büyük katkılarda bulundu.

            1 Ocak 1985’te BRTK “Haber Amirliğine” atandı. Dönemin BRTK yönetimlerinin yolsuzluklarına, partizanca davranışlarına ve tarafsız yayın ilkelerini hiçe saymalarına karşı ödün vermeksizin mücadele etti. Susturmak için haksız ve hukuka aykırı biçimde Haber Amirliği görevinde iken yasal görev ve yetkileri elinden alınarak erken emekliliğe zorlandı.

            BRTK yönetiminin kararına karşı Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtığı, yaklaşık altı yıl süren dava sürecinde mesleğinden koparılma çabalarına ve baskılara rağmen ilkelerinden ödün vermeyerek dik duruşunu sürdürdü. Hukuksal açıdan örnek oluşturan bu davayı kazanarak, dönemin BRTK yönetimi tarafından yapılan işlemin hukuka aykırılığını tescil ettirdi ve 1991 yılı sonlarında BRTK’deki Haber Amirliği görevine iade edildi. Ölüm tarihi olan 28 Ekim 1994'e kadar bu görevini ve "Cumhuriyet" gazetesi Kıbrıs Temsilciliğini büyük bir özveri ile sürdürdü.

            Bayrak Radyosu’ndaki görevine ek olarak Türkiye'nin saygın gazetelerinden "Akşam" (1964-1970) ve "Cumhuriyet" (1972-1994)'in Kıbrıs temsilciliklerini yürüttü.  Kıbrıs Türkünün sesini ve gerçeklerini Türkiye'deki milyonlara ulaştırdı.

            Gazetecilik yaşamı boyunca birçok kez röportaj, araştırma-inceleme ve haber dallarında çeşitli ödüller aldı. 1980 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan “Beraber Güldük, Beraber Ağladık” yazı dizisi ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti tarafından araştırma-inceleme dalında, ‘1981 Atatürk Yılı ve 25 Aralık Basın Günü’ konulu yarışmada “Kıbrıs Türk Toplumu ve Atatürkçülük” konulu yazısıyla birincilik ödüllerine layık görüldü. 1984 yılında Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin "Cemiyet Özel Ödülünü" aldı.

            Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından 1986 yılında “Dr. Fazıl Küçük Gazetecilik Başarı Ödülüne” layık görüldü. 1988 yılında Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği tarafından “Spor Basınına Hizmetleri” nedeniyle ödüllendirildi.

            İzzet-Rıza Yalın, Kıbrıs Türk basınına yıllarca yaptığı yazılı, sözlü ve görsel katkılarından dolayı sürekli Basın Şeref Kartı sahibiydi.